Tények és tévhitek a kávéfogyasztásról!
Emberek milliói kezdik a napot egy jó kávéval, beszélik meg titkaikat egy délutáni capuccino mellett, pihennek a vasárnapi ebéd után rumos kávét szürcsölgetve. Mindezt úgy, hogy nagy részük a mai napig nem tudja biztosan, egészségtelen-e a különleges aromájú fekete ital. Most eloszlatjuk a kérdéseket!
A kávé még károsabbá teszi a dohányzást!
Több kutatócsoport is górcső alá vette már a kávéfogyasztás és a dohányzás közti összefüggéseket, melyek eredményei az esetek nagy százalékában teljesen egyöntetűek voltak: aki dohányzik, sokkal több kávét fogyaszt, és egy esetleges leszokás után sem hagyja abba a kávéivást. Ennek oka, hogy a nikotin valamennyire semlegesíti a koffeint a szervezetben, így a dohányosoknak sokkal több kávéra van szükségük ahhoz, hogy ébren és frissen tartsák magukat nap közben, mint nem dohányzó társaiknak. Érdekes azonban, hogy ha valaki koffeinmentes kávét fogyaszt és emellett még a cigarettáról is megpróbál lemondani, nem feltétlenül jár sikerrel. A koffeinmentes kávé ugyanis akadályozza a leszokást segítő rágógumik nikotintartalmának felszívódását.
A kávéivás függőséget okozhat!
Tény és való, hogy ha naponta több csésze kávét is megiszol, a szervezeted annyira megszokja a napi koffeinmennyiséget, hogy ha hirtelen abbahagyod, elvonási tüneteket produkálhatsz. Nehezebben kelsz fel reggel, állandó aluszékonyságtól kínlódsz, de sokaknál idegességet, kézremegést, sőt, még apátiát is okozhat egy darabig.
A kávé fokozza a szellemi aktivitást!
Az igaz, hogy a koffein megnöveli a fogyasztó éberségét, aki ezáltal gyorsabban és könnyebben reagál a külső ingerekre, behatásokra, de sem az agyműködést, sem pedig a memóriát nem serkenti. Napi fél liter kávé elfogyasztása fölött azonban az élénkítő hatás a visszájára fordulhat.
Forrás: http://www.otvenentul.hu/egeszseg/2262
<< Vissza